Chrupavčitá část kloubů se při vzájemném pohybu částečně opotřebovává, ale lidské tělo chrupavky neustále obnovuje. Jestliže obnova chrupavky je pomalejší než její opotřebení, nastává problém.


V průběhu života se rychlost obnovy chrupavčité hmoty postupně snižuje. K mimořádnému a velkému zpomalení regenerace chrupavek dochází zejména při zánětech kloubů.


Léčení a obnova zdevastovaných kloubů bývá velice složitá a leckdy nemožná. Proto je velice důležité myslet na prevenci a poškození a bolestem kloubů předcházet.


Vyvarujte se přetěžování kloubů. Přílišná nadváha klouby neustále neúměrně zatěžuje. Nesprávné držení těla při chůzi, nevhodná židle na sezení či dlouhodobá jednostranná práce zatěžující některé klouby a svaly, to vše může klouby přetěžovat a poškozovat. Vyvarujte se také riziku úrazů kloubů či jejich zánětů.


Pro správnou obnovu chrupavky vyžadují dostatek potřebných látek ke své obnově. Toho docílíme vhodnou stravou a v případě potřeby i vhodnou kloubní výživou.


Další neméně důležitou součástí prevence je trénink. Při lehkém a pravidelném pohybu je chrupavka lépe zásobena živinami a tak lépe regeneruje. Mezi vhodný pohyb patří všechny aktivity, při kterých nedochází k prudkým nárazům či jednostrannému zatěžování. Ideální je plavání, chůze, Nordic walking, jízda na kole, jóga apod.


Regeneraci a obnově kloubních chrupavek významně napomáhají lázeňské a rehabilitační procedury zaměřené na regeneraci pohybového aparátu.


Veškeré potřebné praktické i teoretické informace získáte od odborníků – například v Lázeňském hotelu Pyramida ve Františkových Lázních. Tento lázeňský hotel Pyramida navíc nabízí řadu rehabilitačních a lázeňských procedur zaměřených na regeneraci pohybového aparátu. Dopřejte svému tělu regeneraci při lázeňském pobytu v krásném hotelu Pyramida ve Františkových Lázních.