Samotný pobyt ve vodě díky hydrostatickému tlaku ovlivňuje dýchání i funkci některých žláz s vnitřní sekrecí.


Vzhledem k tomu, že voda mnohem více ovlivňuje tělesnou teplotu než vzduch (tepelná energie vody je mnohem větší než tepelná energie vzduchu) využívá se pro hydrokinezioterapii nejčastěji teplota vody 34°C – 36°C. Při této teplotě vody není zatěžována termoregulace těla a dochází lépe k uvolnění napětí ve svalech i k uvolnění kloubů. Vztlak vody výrazně snižuje hmotnost člověka stojícího po krk ve vodě, a tak podporuje relaxaci, protože je snížena bolestivost kloubů. 


Pohyby ve vodě jsou uvolněnější a nenásilně se zvyšuje jejich rozsah. Odpor vody napomáhá k posilování svalů. Člověk je ve vodě schopen provádět bezbolestně cviky, které by na suchu vzhledem k bolesti nebo ochablosti svalstva nebyl schopen provádět. Vztlak vody usnadňuje také stabilitu a koordinaci pohybů. Použitím aqua pomůcek, které zvyšují odpor vody, lze cvičení zefektivnit.


Tlak vody navíc působí jako lehká lymfodrenáž, která působí i proti celulitidě.


Cvičení ve vodě je vhodné pro všechny věkové kategorie od dětí po seniory včetně těhotných žen. Na rozdíl od ostatních forem cvičení se jedná o cvičení bez otřesů a tím jsou chráněny klouby i kardiovaskulární systém.


Jak správně cvičit ve vodě si můžete vyzkoušet například v Lázeňském hotelu Pyramida ve Františkových Lázních. Pod vedením zkušeného cvičitele si sami můžete vyzkoušet blahodárné účinky cvičení ve vodě.