Počasí v ČR bude tedy výhledově pod vlive tlakové výše, kolem ní k nám bude proudit teplý vzduch zejména do vyšších vrstev atmosféry, vznikne tedy podzimní teplotní inverze. Zpočátku, tedy od středy, kdy počasí v ČR začala tlaková výše po přechodu zvlněné studené fronty, která přinesla trvalý déšť zejména na Moravu a do Slezska během úterního dne, ovlivňovat, bude slunečné až polojasné počasí jen s lokálními mlhami nebo nízkou oblačností v nížinách ráno a během dopoledne se rozpouštějícími, ale od pátku lze čekat podle současných prognóz v nížinách zataženo a nebo mlhavo, jen ojediněle odpoledne slunečno. Na horách bude vládnout slunečné až polojasné počasí stále.

V nížinách bude počasí tedy klasicky podzimní zvané často jako dušičkové - zatažené a kouřmé či mlhavé, ojediněle může z nízké oblačnosti i mrholit. Teploty budou v případě nízké oblačnosti, která se udrží celý den nebo po většinu dne kolem 11-13°C a zhoršovat se budou také rozptylové podmínky, zejména ve městech či v blízkosti průmyslových podniků, může vzniknout i tzv. smogová situace.

Určitě tedy nebude od věci, odjet již tento víkend na nějaký výlet či rekreaci do horských oblastí a nebo alespoň do vyšších poloh nad inverzní vrstvu. Má to tedy oproti nížinám několik výhod, zejména čisté ovzduší, teplé a slunné počasí po celý den a také mnohem hezčí pohled z dobrého místa pozorování na inverzi, která přikrývá jako "poklička" nížiny. Jediný zápor budou mít horské polohy a to chladné noci a rána, kdy dojde při vyjasnění a uklidnění větru k intenzivnějšímu chladnutí zemského povrchu oproti nížinám, které budou přikryté inverzní vrstvou oblačnosti s čímž souvisí právě také neobměňování ovzduší a zadržování zplodin vyprodukovaných podniky a automobilovou dopravou zejména.