Složení kořenící směsi kari není jednoznačně určeno a může se tak každá směs dost lišit. Základními komponenty tohoto koření je vždy kurkuma, kardamon, koriandr, pepř, chilli, zázvor a řada dalších druhů koření jako muškát, skořice, římský kmín apod.


Jednou z nejdůležitějších složek kari koření je kurkuma, která mu dává charakteristickou žlutou barvu. Do koření se používá oddenek kurkumy dlouhé, který obsahuje velké množství kurkuminu. Kurkumin je mimo jiné používán také jako přírodní žluté barvivo.


Irští vědci zjistili, že kurkumin dokáže likvidovat buňky způsobující rakovinu jícnu. Při laboratorních testech bylo zjištěno, že molekuly kurkuminu dokážou už do 24 hodin začít likvidovat nádorové buňky v jícnu. Kurkumin se tak stává nadějí pro pacienty s rakovinou jícnu a vědci v současné době testují použití kurkuminu v medikamentech.


O zdravých účincích kari se ví už dlouho. Další vědecké poznání se podařilo vědcům v USA již před několika lety, když ověřili další pozitivní účinky kurkuminu. Zjistili, že právě kurkumin stimuluje imunitní systém a působí proti Alzheimerově chorobě.


Vzhledem k tomu, že vývoj léků proti rakovině jícnu a Alzheimerově chorobě je stále ve stádiu výzkumu a vývoje, ukazuje se konzumace koření kari jako jeden z možných způsobů prevence proti těmto chorobám.


Naučte se používat kari ve své kuchyni při přípravě pokrmů.


Jedním z přímých dovozců koření kari ze Srí Lanky je společnost de Wolf Group s.r.o. z Chebu.