Mnoho z nás hledá nejrůznější způsoby jak zjistit něco o sobě, o tom co doopravdy jsme, jak nahlédnout za zdánlivě pevné hranice fyzické reality. Mnoho z nás ve svém hledání ale přehlíží jednu možnost jak toho všeho dosáhnout, možnost tak zažitou a běžnou, že si ji téměř vůbec neuvědomujeme. Každý z nás k ní má ale bez jakékoliv snahy přístup už od nejnižšího věku. I přesto, že se jedná o tak snadnou a přístupnou záležitost, jsou možnosti duchovního rozvoje které poskytuje prakticky neomezené. Ano, mluvím v tomto případě o snech.
Když na noc ulehneme ke spánku, najednou se ocitáme v jiných realitách, od realit nerozeznatelných od našich denních zkušeností po reality naprosto fantastické a neuvěřitelné. Jedna věc je ale pro všechny společná, co do smyslového vnímaní nabízejí minimálně stejnou „reálnost“ jako náš každodenní život. To je samo o sobě poměrně dobrý důvod k zájmu, nemyslíte?
Jak tedy sny využít pro osobní rozvoj? Především je dobré pochopit, že není zas tak velký rozdíl mezi „realitou“ a „sny“, ve skutečnosti je to stále stejná realita, oddělená pouze jakýmsi nejasným aktem usínání a probouzení. Každý sen nám říká něco o nás samotných, ať už jsou to nevyřešené problémy z minulosti, či zájmy které se bojíme si přiznat, sny je vytahují na povrch. Zdá se, že ve snech nejsme skutečně sami sebou a děláme věci, které bychom jinak nikdy nedělali, je to proto, že někde hluboko uvnitř víme, že je to sen, že nevadí když budeme dělat cokoliv, protože se to v „realitě“ neprojeví. Určitě znáte situace, kdy máte děsivou noční můru, chcete se dostat pryč, tak se záměrně probudíte. I přesto, že se po celou předcházející dobu snu zdálo, že nevíte, že jste ve snu, když dojde na lámání chleba, dokážete se vědomě probudit.
Toto je právě aspektem snů, který dále rozvíjí tzv. lucidní nebo vědomé snění. Cílem lucidního snění je uvědomit si během snu, že je to sen, nebo lépe řečeno, vytáhnout tuto znalost do vědomé části mysli. Jakmile se vám toto podaří, otevírají se najednou nekonečné možnosti.
Toto uvědomění si, že se nacházíte ve snu s sebou totiž nese možnost vědomé kontroly nad snem. Je jakýmsi mostem pro vědomou mysl do snového stavu. Vše co si dokážete představit si v tomto stavu můžete vyzkoušet, protože ve snu netrpíme vírou, že nelze dělat cokoliv. Kolik vědomí tímto způsobem do snu přenesete je jiná otázka, úroveň vědomí v lucidním snu může být naprosto totožná s běžným denním vědomím, prakticky se však může nacházet kdekoliv mezi typickým snovým nevědomím a nekonečnem.
První věcí kterou potřebujete k dosažení lucidního snu je snová paměť. Lépe řečeno, potřeba to není, ale pokud už lucidní sen zažijete, rozhodně se hodí si ho zapamatovat. Pokud máte problémy se zapamatováním snů, existuje poměrně jednoduchá technika jak to zlepšit. Jakmile se v noci vzbudíte, pokuste se co nejdříve vzpomenout co se vám zdálo, pravděpodobně se nejdříve objeví vzpomínka na úplný konec snu, pokud od ní budete zpětně postupovat, postupně si vybavíte mnohem větší část. Často se ale stane, že jakmile se probudíte dostatečně na to abyste začali vzpomínat na předchozí sen, zjistíte, že vůbec nevíte kde začít, protože si nic nepamatujete. Ve skutečnosti je to jen iluzorní pocit vzniklý skokovou změnou vědomí, stačí si běžným způsobem vzpomenout na co jste to právě mysleli a v drtivé většině případů zjistíte, že to byl právě předcházející sen.
Pokud si tedy alespoň trochu pamatujete své sny, můžete pokročit ke snaze o lucidní sny. Existuje několik běžně používaných technik jak stavu lucidity dosáhnout, některé z nich popíšu, abych na závěr vysvětlil, že ve skutečnosti žádnou z nich nepotřebujete.
RCILD - Reality-Check Induced Lucid Dreaming
Podstatou této techniky je předpoklad, že pokud budete během dne často kontrolovat jestli se vám to jen nezdá, po nějaké době pravděpodobně provedete tuto kontrolu i ve snu. Takových kontrol je několik typů, jednou z možností je projít si vzpomínky, ve většině případů totiž narazíte na něco, co nedává úplně smysl, nebo na vzpomínku jak jste šli spát. Další možnost je čtení textu, určitě se vám už stalo, že se ve snu pokoušíte něco přečíst, ale text se pořád mění, nebo je nečitelný. Toho lze využít pro rozpoznání snu, pokud najdete nějaký text, přečtete ho, podíváte se jinam a pak se ho pokusíte přečíst znovu, je ve snu velice nepravděpodobné, že bude stejný. Další možností je třeba dýchání přes zacpaný nos, počítání prstů na ruce atd. Všechny typy kontrol nemusí vždy fungovat, proto je lepší jich při nejistotě vyzkoušet větší množství.
MILD - Mnemonic Induced Lucid Dreaming
Tato technika funguje tak, že pokud se v noci probudíte a máte nějakou vzpomínku na předchozí sen, snažíte se jí při opětovném usínání udržet. Teorie je taková, že když se pak ve stejném snu objevíte, automaticky si uvědomíte, že je to sen, případně se vám rovnou podaří do něj přejít vědomě.
WBTB - Wake, Back To Bed
Toto je spíše podpůrná technika, v podstatě jde o to se v noci vzbudit, věnovat chvíli času například čtení o lucidních snech a pak jít znovu spát, případně použít některou z přímých technik. Doporučuje se být vzhůru okolo půl hodiny. Smyslem této techniky je nasměrovat myšlení k lucidním snům, což by mělo zvýšit pravděpodobnost jejich výskytu.
WILD - Wake Induced Lucid Dreaming
Tato technika spočívá v tom, že se snažíte udržet bdělé vědomí, zatímco vaše tělo usíná. Po určité době vaše tělo skutečně usne a dostanete do stavu, kde lze vědomě vstoupit do formujícího se snu. Ještě dříve však nastane situace kterou nazývám „okamžik, kdy lze hýbat druhým tělem“, v takovém případě lze prakticky vstát z postele a ocitnout se ve snové verzi vlastního pokoje. Jak blízko fyzické realitě tato verze bude, závisí čistě na úrovni vašeho vědomí. Pokud je dostatečně vysoká, lze vstát a následně vidět i své spící tělo ležící v posteli. Pamatujete jak jsem říkal, že mezi realitou a sny není zas tak velký rozdíl?
Takovýchto a podobných technik existuje nepřeberné množství, někteří lidé věnují spousty času vymýšlení dalších a dalších *ILDů pro lepší rozškatulkování a kategorizování způsobu dosažení lucidního snu. Tyto techniky jsou bezesporu praktické a užitečné a určitě se vyplatí na nich začít, jejich význam je ale poněkud jiný než se na první pohled zdá. K dosažení lucidních snů totiž žádnou z nich nepotřebujete, to hlavní čím k jejich dosažení pomáhají je to, že vám pomohou uvěřit, že je to možné.
Uvěřit, že dokážete své sny ovládat je totiž to jediné, co je k dosažení lucidních snů potřeba. Pokud to pochopíte, nic vám nebrání v tom, mít první lucidní sen už tuto noc. Nezáleží na tom jestli jste to někdy předtím zažili ani jak vypadaly vaše předchozí sny, žádné předpoklady nejsou vyžadovány. Sám jsem první ze svých lucidních snů zažil díky tomu, že jsem o tom zahlédl reportáž v televizi, jen to, že jsem se dozvěděl o této možnosti mi stačilo k tomu, abych si po několika následujících dnech ve snu uvědomil, že se mi to zdá.
Jak tedy tuto znalost využít v praxi? Především je dobré mít všeobecný zájem o sny, pokud jste dočetli až sem, zřejmě s tím nebudete mít problém. Je to důležité zejména proto, že pokud vás běžné sny nezajímají, bude jakýkoli neúspěch v dosahování lucidity způsobovat podstatně větší frustraci. Takže pokud už se pokoušíte o lucidní sny, nezahazujte všechny ostatní jako nezajímavé. Dále je velice důležitý samotný přístup ke spánku, pokud budete spánek brát jednoduše jako odpočinek a nutné zlo k přechodu do dalšího dne, pravděpodobně váš snový život nebude příliš kvalitní. Mnohem výhodnější je každé usínání chápat jako příležitost k zážitkům, jako přechod z fyzické reality do snové reality. A čím menší rozdíl mezi těmito dvěma realitami budete vidět, tím lépe. Nejdůležitější pro dosažení lucidních snů je ale usínání s rozhodnutím, že se vám to podaří, nedoufejte že to vyjde, těšte se na to! To opakujte kdykoliv se v noci vzbudíte, ať už se vám to předtím podařilo nebo ne, nenechávejte se tím zviklat a rozhodněte se, že následující sen bude lucidní. Ze začátku možná bude obtížné uvěřit, že by to šlo takto snadno, to je ale to jediné co vám v tom může zabránit. Jakmile se vám to jednou podaří, víra v pravděpodobnost dalšího poroste exponenciálně.
Ještě by se hodilo probrat možnosti stabilizace, zvýšení lucidity, ovládání snu a využití poznatků z lucidních snů v denní realitě, ale o tom všem snad někdy příště.
Přeji hodně zdaru při průzkumech nefyzické reality:)